Remigijus Eidukaitis: „investavimas prasideda nuo žinių“

„Life Capital“ įkūrėjas Remigijus Eidukaitis pastebi, kad nors ir investavimas tampa vis populiaresniu, juo susigundžiusiems, žinoti, nuo ko pradėti – gana sudėtinga. Nepasimesti investavimo platybėse gali padėti vos keli paprasti, bet svarbūs patarimai.

Domėkitės ir kaupkite žinias

„Pirmiausia, prieš pradedant investuoti rekomenduoju pasidomėti, kas yra investavimas, kokie investavimo būdai saugiausi, keliantys mažiausią riziką, kokiam investavimo būdui, koks sukauptas kapitalas yra reikalingas“, – sako Remigijus ir priduria, kad šios žinios yra sukaupiamos įvairiais būdais – skaitant knygas, dalyvaujant seminaruose, konsultuojantis su profesionalais, kurie jau ilgesnį laiką investuoja į įvairius investicinius vienetus. Taip pat investuotojas tikina, kad, mažiausiai pasitikėti reikėtų draugų nuomone, nes draugai dažnai patys neturi kompetentingų žinių, kaip investuoti. Vertinant bet kokią informaciją reikėtų mąstyti šaltu protu, ramiai, mažiau valdant emocijoms.

Pasirūpinkite savo finansiniu saugumu

Antras dalykas, apie kurį verta ne tik pagalvoti, bet ir padaryti – sukaupti pragyvenimo rezervą, kuris turėtų būti 3–6 mėnesių pajamų suma. Ši pinigų suma turi būti atidėta ir niekur neinvestuojama. Tokį pragyvenimo rezervą rekomenduojama turėti ir tada, kai investavimas nedomima. „Turbūt jau puikiai žinome, kad gyvenime nutinka visko: turėjome COVID-19 pandemiją, kurios metu daug kas neteko darbo, šiandien už sienų vyksta karas, vis garsiau kalbama apie krizę“, – vardija investuotojas.

Taip pat Remigijus Eidukaitis atkreipia dėmesį, kad labai dažnai žmonės neįvertina draudimo naudos. „Pasitaiko atvejų, kai žmogui kažkas nutinka pvz. trauma ar kritinė liga dėl kurios tam tikram laikotarpiui žmogus negali dirbti ir netenka pajamų. Jei nėra sukauptas rezervas pragyvenimui, investuojamus pinigus žmonės pradeda susigrąžinti parduodami akcijas, vertybinius popierius ir t.t., kurių vertė yra nukritusi, taip patirdami nuostolį“, – atkreipia dėmesį Remigijus.

Investavimas – į skirtingas turto klases

„Mėgstu klientams sakyti, kad laikyti visų kiaušinių vienoje pintinėje – negalima. Saugiau savo investicijas paskirstyti po kelis krepšius – ne tik per skirtingas turto klases, bet ir per skirtingas rizikas. Net ir tuo metu patraukliausiai atrodanti investicija gali nepasisekti ir pinigus galite prarasti. Kuomet investavimas paskirstomas į kuo daugiau sričių, tuomet yra geriau valdoma rizika ir minimizuojami nuostoliai“, – sako specialistas.

Investavimas prasideda nuo žinių

Neleiskite emocijoms valdyti jūsų investicijų

Dažnai investavimas žmones išskiria į dvi grupes. Viena – bijantys investuoti, kita – neriantys stačia galva. Vidurinę grupę sudaro mažuma. „Tam, kad atrasti viduriuką tarp baimės ir nėrimo stačia galva, reikia žinių. Ir kartais reikia tų žinių visai nedaug. Kartais užtenka vos pasikalbėjimo su specialistu ir tų žinių pilnai pakaks pradžiai, o vėliau gims noras domėtis labiau, stipriau ir daugiau“, – pastebi Remigijus Eidukaitis.

Taip pat specialistas pabrėžia, kad besidomintys investavimu, nebūtinai tam turi skirti dideles pinigų sumas. Galima pradėti ir nuo 20 eurų ir stebėti, kaip sekasi, kokias emocijas tai kelia, ar suprantama, kas vyksta su pinigais.

Galiausiai, jei žmogus aktyviai nenori užsiimti investavimu, nes tai kelia per dideles emocijas, tačiau nori, kad jo pinigai būtų įdarbinti ir generuotų grąžą, yra toks investavimo būdas, kaip pavyzdžiui, investiciniai fondai, į kuriuos galima investuoti kiekvieną mėnesį, periodiškai ir nesukti galvos, kas vyksta.

Atminkite, kad investavimas ne sprintas, o maratonas

Ekspertas pabrėžia, kad investavimas nėra sprintas, tai maratonas. Todėl nereikia tikėtis grąžos rytoj, ko galima tikėtis, tai – ilgo ir disciplinuoto proceso. Grąža investavime yra uždirbama lėtai, nuosekliai, po truputį.

Taip pat norint investuoti sėkmingai, reikės atrasti laiko tiek domėjimuisi ir naujienų sekimui, strategijos pasiruošimui, išmokti greitai reaguoti ir kontroliuoti emocijas.