Ąsočių metodas: paprasčiausiu ir efektyviausiu laikomas išlaidų planavimo būdas

Internete galima rasti daugybę skirtingų patarimų, kaip efektyviai planuoti savo finansus. Vieni griežtai seka visas savo išlaidas ir planuoja ateities pirkinius. Kiti laisviau leidžia pinigus kasdien, tačiau nuolat atsideda dalį pinigų taupydami. Nors stebuklingą planą, kaip efektyviai valdyti asmeninius finansus, surasti būtų sunku, finansų valdymo įmonės „Life Capital“ vadovas Remigijus Eidukaitis kviečia prisiminti paprasčiausiu ir efektyviausiu laikomą išlaidų planavimo būdą – ąsočių metodą.

Metodas, tinkantis visiems

Eidukaitis įsitikinęs, kad ąsočių metodas yra universalus ir tinka bet kokias pajamas gaunantiems asmenims. Be to, tai – vienas efektyviausių asmeninio ar šeimos biudžeto tvarkymo būdų, kuomet išleisti planuojami pinigai yra paskirstomi į šešis ąsočius, kurių kiekvienas reiškia tam tikrą gyvenimo sferą.

„Prieš pradėdami pinigų paskirstymą į ąsočius pirmiausia numatykite, koks yra bendras biudžetas, o jau tuomet galėsite atlikti išlaidų planavimą. Jei tam tikroms išlaidoms skirsite mažiau nei buvo numatyta, sutaupytus pinigus galima atsidėti taupymui arba smulkmenoms, kuriomis galėsite palepinti save ar artimus“, – pasakoja vadovas.

Norint praktiškai skirstyti pinigus, pašnekovas siūlo turėti atskiras sąskaitas. Svarbiausia – į taupymo sąskaitas pinigus perversti iškart, kai tik gaunamos pajamos.

Asočių metodas

1. Ąsotis. Būtinosios išlaidos (55 proc. biudžeto)

Šiam ąsočiui skirti pinigai atitenka kasdienėms išlaidoms ir sąskaitų apmokėjimui. Iš jo dengiamos išlaidos būstui, transportui, mokesčiams už paslaugas ir maistui. Pasak specialisto, pastebėjus, kad maisto produktams yra išleidžiama daugiau nei numatyta, reikėtų pasistengti pirkinius planuoti iš anksto ir retinti apsilankymus parduotuvėje. Jei apsiperkama ne kasdien, bet kas savaitę, išlaidos maisto produktams tampa gerokai mažesnės. Be to, tai padeda sutaupyti ne tik pinigų, bet ir laiko.

2. Ąsotis. Pramogos (10 proc. biudžeto)

Šią biudžeto dalį galima leisti įvairioms pramogoms, atostogoms, kelionėms ir pirkiniams. Pavyzdžiui, suplanuoti savaitgalio išvyką ar nusipirkti bilietus į teatrą.

3. Ąsotis: Investavimas (10 proc. biudžeto)

Tai būsimos finansinės nepriklausomybės ąsotis. Šiame inde laikomi pinigai bus naudojami ateities investicijoms. Rekomenduojama neliesti šio ąsočio iki tol, kol nerandama tinkamos ir priimtinos investicijos. Šio indo tikslas leisti pinigus, kurie yra sugeneruojami iš investicijų.

4. Ąsotis. Išsilavinimas (10 proc. biudžeto)

Šiai kategorijai priklauso taupymas asmeniniam lavinimuisi ir augimui. Pavyzdžiui, aktualiems seminarams, kursams, renginiams ar mokymams, kuriuose įgyjama naujų žinių ar tobulinami turimi įgūdžiai. Šie pinigai taip pat gali būti skiriami knygoms.

5. Ąsotis. Atsargos (10 proc. biudžeto)

Į šį „ąsotį“ patekę pinigai yra skirti asmeninėms atsargoms ir kitiems brangesniems pirkiniams. Pavyzdžiui, stambios buitinės technikos įsigijimui, kompiuteriui, atostogoms, automobilio remontui ir kt. „Nusprendus įsigyti brangesnį daiktą, siūlyčiau nusimatyti, po kiek laiko norite jį įsigyti, ir kas mėnesį šiam tikslui pasiekti atsidėti pinigų“, – pataria įmonės atstovas.

6. Ąsotis. Labdara ir dovanos (5 proc. biudžeto)

Šie pinigai skirti dovanoms, taip pat juos galima paaukoti, pavyzdžiui, ne pelno siekiančių organizacijų veiklai ar kitaip paremti tuos, kuriems reikalinga pagalba.

Įprotį suformuokite palengva

Išbandyti šį biudžeto valdymo / ąsočių metodą nusprendusiems gyventojams finansų specialistas pataria neišsigąsti, jei pirmuosius mėnesius griežtai laikytis plano nepavyktų. Pasak jo, gali prireikti laiko, kol nauji įpročiai – sekti ir stebėti savo išlaidas – susiformuos.

„Nereikia bijoti klaidų. Gali prireikti laiko, kol neliks nepatogumų gyventi pagal naują planą. Taip pat taupymo kelią galima pradėti tik stebint ir užsirašant kiek išleidžiate ir ką perkate. Kas buvo būtinosios išlaidos, o kas – impulsyvus pirkimas. Svarbiausia – pradėti stebėti savo išlaidas, o kartu ir daromas klaidas. Tuomet kiekvieną mėnesį bus vis aiškiau ir paprasčiau“, – drąsina R. Eidukaitis.